Skip to content

557 Harrison St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block218
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
45%
Improvement Value:$63,800
55%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+3.3%
2024$8,355+3.2%
2023$8,098+0.4%
2022$8,068+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930