Skip to content

399 Koenig Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$96,808
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block261
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-B&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
53%
Improvement Value:$52,600
47%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+3.3%
2024$8,104+3.2%
2023$7,855+0.4%
2022$7,825+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$96,808

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6286, Page 237Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5826, Page 31

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5430, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1940