Skip to content

356 Raleigh Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block261
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class25
DescriptionB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
52%
Improvement Value:$43,500
48%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+3.2%
2024$6,519+19.0%
2023$5,478+0.4%
2022$5,456+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,044DeedBook 6593, Page 2937Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,044DeedBook 6420, Page 2745Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,044DeedBook 6397, Page 2444Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1943