Skip to content

413 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block264
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2A-F&G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
40%
Improvement Value:$94,200
60%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,722+3.2%
2024$11,353+3.2%
2023$11,003+0.4%
2022$10,962+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5748, Page 870

Property Sale

Sale
$348,400
DeedBook 5544, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1953