Skip to content

379 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block264
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
52%
Improvement Value:$57,800
48%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+3.3%
2024$8,563+3.2%
2023$8,299+0.4%
2022$8,268+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5657, Page 482

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4932, Page 222

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3353, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1953