Skip to content

433 Lower Alden Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 17, 1996

Property Information

Block264
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,077
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
48%
Improvement Value:$63,200
52%
Total Assessment$121,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,997+3.2%
2024$8,714+3.2%
2023$8,445+0.4%
2022$8,414+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4433, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1953