Skip to content

2398-2400 Whittier St

Rahway, NJ 07065

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2012

Property Information

Block264
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
38%
Improvement Value:$95,500
62%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478+3.3%
2024$11,117+3.2%
2023$10,774+0.4%
2022$10,734+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5695, Page 184

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5300, Page 19

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 3593, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1943