Skip to content

410 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1947

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block27
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
42%
Improvement Value:$79,400
58%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+3.2%
2024$9,883+3.2%
2023$9,578+0.4%
2022$9,543+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,030DeedBook 6468, Page 462Recorded6/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1947