Skip to content

447 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1943

Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block27
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
38%
Improvement Value:$103,100
62%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,270+3.2%
2024$11,884+3.2%
2023$11,518+0.4%
2022$11,475+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943