Skip to content

477 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2002

Property Information

Block27
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
44%
Improvement Value:$79,700
56%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,537+3.2%
2024$10,206+3.2%
2023$9,891+0.4%
2022$9,854+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5183, Page 85

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3633, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1945