Skip to content

399 Orchard St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Jun 10, 1988

Property Information

Block27
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
52%
Improvement Value:$56,800
48%
Total Assessment$118,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+3.3%
2024$8,513+3.2%
2023$8,251+0.4%
2022$8,220+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3554, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1930