Skip to content

877 Thorn St

Rahway, NJ 07065

Built 1940

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block289
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
47%
Improvement Value:$52,100
53%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+3.2%
2024$7,050+3.2%
2023$6,833+0.4%
2022$6,807+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 6325, Page 889Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5438, Page 70

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3504, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1940