Skip to content

154 Princeton Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1962

Last Sale Price
$478,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block37
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,767
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
37%
Improvement Value:$109,200
63%
Total Assessment$172,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,744+3.2%
2024$12,343+3.2%
2023$11,963+6.8%
2022$11,198+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$478,000
Sq Ft1,767DeedBook 6436, Page 2856Recorded10/29/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,767DeedBook 6262, Page 596Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 5947, Page 226

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5587, Page 744

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 3299, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1962