Skip to content

388 Russell Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1955

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 28, 2022

Property Information

Block49
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
45%
Improvement Value:$82,000
55%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+3.3%
2024$10,693+11.9%
2023$9,558+0.4%
2022$9,520+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,116DeedBook 6476, Page 2804Recorded8/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1955