Skip to content

172 Tehama St

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block4
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
43%
Improvement Value:$82,900
57%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+3.2%
2024$10,457+3.2%
2023$10,135+0.4%
2022$10,097+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6291, Page 154Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 3560, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1950