Skip to content

444 Stanley Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1935

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 28, 1991

Property Information

Block66
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,400
47%
Improvement Value:$72,500
53%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+3.3%
2024$9,890+3.2%
2023$9,585+0.4%
2022$9,550+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3743, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1935