Skip to content

174 Walters St

Rahway, NJ 07065

Built 1914

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block77
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
35%
Improvement Value:$97,700
65%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,108+3.3%
2024$10,758+13.6%
2023$9,467+0.4%
2022$9,432+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,368DeedBook 6428, Page 2001Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6154, Page 676Recorded11/10/2016

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5057, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1914