Skip to content

142 Coddington St

Rahway, NJ 07065

Built 1925

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Apr 1, 1977

Property Information

Block79
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2A-F&2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
39%
Improvement Value:$96,000
61%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,589+3.3%
2024$11,224+3.2%
2023$10,878+0.4%
2022$10,838+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3098, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1925