Skip to content

739 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 16, 2015

Property Information

Block80
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
44%
Improvement Value:$70,300
56%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,227+3.3%
2024$8,936+3.2%
2023$8,661+0.4%
2022$8,629+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910