Skip to content

1204 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF & G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
37%
Improvement Value:$86,900
63%
Total Assessment$137,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+3.2%
2024$9,883+3.2%
2023$9,578+0.4%
2022$9,543+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5741, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1968