Skip to content

1180 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block90
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,700
47%
Improvement Value:$58,300
53%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+3.3%
2024$7,889+3.2%
2023$7,646+0.4%
2022$7,618+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 6040, Page 604Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5527, Page 864

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5064, Page 167

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3751, Page 16

Property Sale

Sale
$47,800
DeedBook 3194, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1870