Skip to content

1167 Bryant St

Rahway, NJ 07065

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2001

Property Information

Block90
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
33%
Improvement Value:$95,600
67%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,634+3.3%
2024$10,299+3.2%
2023$9,982+0.4%
2022$9,944+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4919, Page 203

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3602, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1870