Skip to content

403 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1929

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block1007
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
46%
Improvement Value:$136,400
54%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.5%
2024$10,883+4.8%
2023$10,384+0.7%
2022$10,313+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,580DeedBook 6477, Page 2770Recorded8/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$352,000

From:

To:

DeedBook 5660, Page 301Recorded7/12/2007

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 3528, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1929