Skip to content

415 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1931

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block1007
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB&F1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
42%
Improvement Value:$168,200
58%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,830+2.5%
2024$12,513+4.8%
2023$11,939+2.5%
2022$11,649+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$457,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 6394, Page 236NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/21/2020

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 6378, Page 665NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1931