Skip to content

324 Bender Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1937

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block1014
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
43%
Improvement Value:$169,100
57%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,113+2.5%
2024$12,789+4.8%
2023$12,202+0.7%
2022$12,119+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 6192, Page 467Recorded6/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4769, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3770, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1937