Skip to content

322 Bender Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1936

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 9, 2016

Property Information

Block1014
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
43%
Improvement Value:$170,700
57%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,183+2.5%
2024$12,858+4.8%
2023$12,268+0.7%
2022$12,184+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,507DeedBook 6107, Page 23NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1936