Skip to content

228 Charlotte Terrace

Roselle Park, NJ 07204

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block1104
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
42%
Improvement Value:$169,900
58%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,949+2.5%
2024$12,630+4.8%
2023$12,050+0.7%
2022$11,968+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1937