Skip to content

253 W Westfield Avenue

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 11, 2000

Property Information

Block310
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SFSTORE1UNIT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,801
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
20%
Improvement Value:$233,800
80%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,852+2.5%
2024$12,535+4.8%
2023$11,959+0.7%
2022$11,878+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4961, Page 66