Skip to content

812 Larch St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1951

Last Sale Price
$395,255
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block402
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
47%
Improvement Value:$163,900
53%
Total Assessment$307,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,590+2.5%
2024$13,255+4.8%
2023$12,646+0.7%
2022$12,560+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$395,255

From: WEICHERT RELOCATION RESOURCES, INC

To: PIRIZ, ANGEL & OLIVIA

DeedBook 5593, Page 719NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/14/2006

Property Sale

Sale
$395,255

From: RAVAIOLI,WAYNE J&VIVIANA

To: WEICHERT RELOCATION RESOURCES,INC

DeedBook 5593, Page 715NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/14/2006

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From: BUTNER, HELEN

To: RAVAIOLI, WAYNE J & VIVIANA

DeedBook 5378, Page 348Recorded6/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1951