Skip to content

141 Roselle Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2021

Property Information

Block402
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
47%
Improvement Value:$154,500
53%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,887+2.5%
2024$12,569+4.8%
2023$11,992+0.7%
2022$11,911+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6309, Page 2171Recorded2/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4619, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1920