Skip to content

111 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Date
Sep 3, 2023

Property Information

Block412
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
50%
Improvement Value:$110,300
50%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,810+2.5%
2024$9,568+7.9%
2023$8,866+0.7%
2022$8,805+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930