Skip to content

728 Chestnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block414
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
47%
Improvement Value:$153,400
53%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,892+2.5%
2024$12,574+4.8%
2023$11,996+0.7%
2022$11,915+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 6147, Page 778Recorded10/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930