Skip to content

23 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1919

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jul 28, 2003

Property Information

Block414
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,343
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,200
46%
Improvement Value:$136,500
54%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,216+2.5%
2024$10,940+4.8%
2023$10,437+0.7%
2022$10,366+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

DeedBook 5388, Page 121Recorded8/28/2003

Property Sale

SaleMulti
$249,000
DeedBook 5388, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

DeedBook 5033, Page 224NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/5/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919