Skip to content

212 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1910

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Mar 1, 2020

Property Information

Block604
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,524
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
25%
Improvement Value:$270,000
75%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,916+2.5%
2024$15,523+4.8%
2023$14,810+0.7%
2022$14,710+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,524DeedBook 6365, Page 2052Recorded4/3/2020

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 5348, Page 910NU CodeFamily (1)Recorded12/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1910