Skip to content

925 Springfield Rd S

Union, NJ 07083

Built 1955

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block3306
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
45%
Improvement Value:$22,200
55%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030+3.1%
2024$8,754+6.2%
2023$8,245+2.0%
2022$8,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 6276, Page 239NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5854, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1955