Skip to content

1316 Woodruff Pl

Union, NJ 07083

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block405
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,733
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
30%
Improvement Value:$51,300
70%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,383+3.1%
2024$15,883+6.2%
2023$14,960+2.0%
2022$14,661+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,733DeedBook 6588, Page 131Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3867, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1958