Skip to content

686 Gates Terr

Union, NJ 07083

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jan 9, 2026

Property Information

Block406
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
30%
Improvement Value:$48,900
70%
Total Assessment$69,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,556+3.1%
2024$15,082+6.2%
2023$14,205+2.0%
2022$13,921+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000
Sq Ft2,656DeedBook 6609, Page 218Recorded2/2/2026

Property Built

Built

Year Built: 1961