Skip to content

703 Galloping Hill Rd

Union, NJ 07083

Built 1910

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block406
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
65%
Improvement Value:$11,800
35%
Total Assessment$33,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,532+3.1%
2024$7,302+6.2%
2023$6,878+2.0%
2022$6,741+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 6575, Page 72Recorded3/19/2025

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 6571, Page 117NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1910