Skip to content

1079 Kensington Terr

Union, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block4504
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,878
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
33%
Improvement Value:$35,100
67%
Total Assessment$52,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,712+3.1%
2024$11,355+6.2%
2023$10,694+3.6%
2022$10,321+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 6389, Page 2338Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 5942, Page 949Recorded2/27/2013

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3792, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1930