Skip to content

1051 Kensington Terr

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 17, 2013

Property Information

Block4504
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
41%
Improvement Value:$31,100
59%
Total Assessment$52,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,779+3.1%
2024$11,420+6.2%
2023$10,756+2.0%
2022$10,541+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 5964, Page 765Recorded8/2/2013

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3458, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1950