Skip to content

226 Carnegie PlVauxhall, NJ 07088

Built 1933

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block5811
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
26%
Improvement Value:$25,500
74%
Total Assessment$34,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+3.1%
2024$7,432+6.2%
2023$7,000+2.0%
2022$6,861+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

DeedBook 6104, Page 27Recorded2/5/2016

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5312, Page 332

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5068, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1933