Skip to content

221 Sylvania Place

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block1103
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,874
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$757,400
53%
Improvement Value:$659,500
47%
Total Assessment$1,416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,909+2.1%
2024$31,257+2.0%
2023$30,648+0.2%
2022$30,577+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 4415, Page 78

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3830, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1910