Skip to content

685 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Price
$422,000
Last Sale Date
Apr 12, 2021

Property Information

Block2508
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1910

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,700
56%
Improvement Value:$163,600
44%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,429+2.1%
2024$8,257+2.0%
2023$8,096+0.2%
2022$8,077+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$422,000

From: PACE, CHARLES & KIMBERLY

To: RODERICK, BROOKE & DAWSON, COREY

Sq Ft1,369DeedBook 6413, Page 2550Recorded5/19/2021

Property Sale

Sale
$395,000

From: RIBLE, DANIEL P & KRISTINA S, RIBLE, DANIEL P & KRISTINA S

To: PACE, CHARLES & KIMBERLY, PACE, CHARLES & KIMBERLY

Sq Ft1,296DeedBook 6129, Page 254Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$333,000

From: HARRISON,ELIZABETH T

To: RIBLE, DANIEL P & KRISTINA S

Sq Ft1,295DeedBook 5772, Page 894Recorded7/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1910