Skip to content

703 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1910

Last Sale Date
Dec 28, 2020

Property Information

Block2508
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-VS-O-DG-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
41%
Improvement Value:$305,600
59%
Total Assessment$516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,620+2.1%
2024$11,383+2.0%
2023$11,161+0.2%
2022$11,135+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2761, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1910