Skip to content

711 North Avenue W

Westfield, NJ 07090

Built 1986

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 27, 2012

Property Information

Block2508
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,968
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
44%
Improvement Value:$267,900
56%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,771+2.1%
2024$10,551+2.0%
2023$10,346+0.2%
2022$10,322+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From: DIAZ, NEFTALI, JR & MARCELLA

To: BEAL, JERRY & KOCEN, SHERI LYN

Sq Ft1,968DeedBook 5913, Page 115Recorded7/5/2012

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 4955, Page 14

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 3514, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1986