Skip to content

1011 Minisink Way

Westfield, NJ 07090

Built 2011

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block306
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,666
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$806,000
45%
Improvement Value:$990,700
55%
Total Assessment$1,796,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,462+2.1%
2024$39,635+8.2%
2023$36,628+0.2%
2022$36,544+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft4,666DeedBook 6398, Page 2939Recorded1/28/2021

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 5851, Page 417NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/9/2011

Property Built

Built

Year Built: 2011