Skip to content

374 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 2020

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block401
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1966

Building Details

Building Class17
Description2S-H-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,749
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,000
28%
Improvement Value:$1,325,100
72%
Total Assessment$1,850,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,664+2.1%
2024$40,813+2.0%
2023$40,018+0.2%
2022$39,925+166.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

Sq Ft4,749DeedBook 6386, Page 273NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft2,263DeedBook 6339, Page 207Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,129DeedBook 6292, Page 572Recorded10/25/2018