Skip to content

1006 Prospect St

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block306
Lot60
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,808
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$514,800
50%
Improvement Value:$522,000
50%
Total Assessment$1,036,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,349+2.1%
2024$22,872+2.0%
2023$22,426+0.2%
2022$22,374+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 4041, Page 178

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3580, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1953