Skip to content

366 Orenda Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1966

Last Sale Price
$449,500
Last Sale Date
Dec 6, 2000

Property Information

Block401
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1966

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,500
67%
Improvement Value:$219,600
33%
Total Assessment$663,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,933+2.1%
2024$14,628+2.0%
2023$14,343+0.2%
2022$14,310+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$449,500

From:

To:

DeedBook 5063, Page 147Recorded12/15/2000

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4113, Page 157

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 3457, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1966