Skip to content

757 Norman Pl

Westfield, NJ 07090

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 11, 2021

Property Information

Block4402
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,344
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,300
31%
Improvement Value:$1,112,700
69%
Total Assessment$1,620,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,482+2.1%
2024$35,737+2.0%
2023$35,041+0.2%
2022$34,960+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,500,000

From: MACALUSO, LOUIS J & LORRAINE M

To: XU, HONG & ZHU, XIAOFEI

Sq Ft4,566DeedBook 5878, Page 849Recorded9/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$775,000

From: CHODOR,BENJAMIN & JULIE SHARE

To: MACALUSO, LOUIS J & LORRAINE M

Sq Ft2,118DeedBook 5690, Page 517Recorded12/31/2007

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 4899, Page 168

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3672, Page 35